Skip to content

Művészetterápia

A művészetterápiát egyrészt 25 év művészetpedagógiai munkára (diplomák EKTF, 1996; MKE, 2013), a gyermek lélekfejlődésére épülő Waldorf kerettanterv 1-12. osztályos művészeti részének írására (2013), kreativitásfejlesztésre, és több művészeti ágban (képzőművészet, dráma, zene, mozgás) végzett tanulmányokra és praxisra építem. Másrészt négy terápiás megközelítés terén végeztem tanulmányokat, így ezek alapos ismeretére, valamint több mint tíz évnyi művészetterapeutai munka tapasztalatára tettem szert. A művészeti eszközöket egyénre szabottan, élményközpontú-terápiás céllal alkalmazom egy megtervezett, a non-verbális szférát célzó folyamat során.

Kezdetben ökofilozófiai alapokon a természetben, Dr. Kokas Klára munkatársaként dolgoztam művészetterapeutaként, majd húsz éven át Eva Mees-Christeller antropozófus művészetterápiájában és Georg Kühlewind tudati gyakorlataiban szereztem jártasságot, és ezekre alapozva dolgoztam az Apostol Éva vezette Igazgyöngy Alapítvány gyógypedagógiai intézetében, művészetterapeutaként. Hat évig tanultam holisztikus szemléletű homeopátiát, és hét éve foglalkozom a radikális terápia és kritikai pszichológia megismerésével, hogy a művészetterápiát ezekre a hatalmi helyzeteket tudatosító és újrarendező folyamatokra alapozhassam. Megjelentek fordításomban Sankaran homeopátiás sémái (2005) és kezdeményezésemre, szintén fordításomban, Ralph Twentyman: A gyógyítás tudománya és művészete (2008) című nagyszabású, művészettörténeti vonatkozásokkal közelítő holisztikus szemléletű könyve. A radikális terápia hazai képviselőjével, Szil Péterrel készített interjúm Kiterjesztett terápia címmel itt olvasható.

HATALMI JÁTSZMÁK 1., 2. – Kiscsoportos művészetterápiás műhely

Az ember társas lény, a többi emberrel szükségszerűen kapcsolatban áll, születésétől a haláláig. Ezek olyan viszonyokat jelentenek, amelyek számos módon alakítják az egyén önképét, szocializációs normáit, értékrendjét. Ebből fakad biztonsága, ez önbizalmának és önértékelésének alapja, ez alakítja fejlődését, személyiségét, önképét, és hozza létre traumáit. Az elidegenedés, a manipuláció, az erőszak viszonyainak kutatása ezért nem maradhat az individuum boldogságára fókuszáló pszichológia területén, az aktuális biopolitikai működéseket, és a gender-egyenlőtlenség kérdéseit is taglaló társadalomtudományok tudását is szükséges bevonni.  Zimbardo, R. D. Laing, Foucault, Bourdieu, Durkheim, Mérei stb. kutatásai megkerülhetetlenek a személyközi és társadalmi viszonyokat értelmező hatalom-felfogás szempontjából. Terápiás megközelítésem tehát erre a komplex kutatásra épül, és különösen Judith Herman: Trauma és gyógyulás című főművére, valamint a tranzakcióanalízis kritikájából létrejövő, Claus Steiner által létrehozott radikális terápia szemléletére.  A gyógyulás folyamatának lépései a hatalmi viszonyok jellemzőinek megismerésére, ezek egyéni életünkben megtapasztalt aspektusainak tudatosítására, és azok átalakítására épülnek. A két részben másfél napig tartó műhelyben az erről szóló ismereteimet szeretném a résztvevőkkel megosztani, és egy olyan csoportmunkába vinni át az elméletet, amiben a részvevők saját személyes életük nehézségeivel dolgozhatnak, különféle  improvizációs gyakorlatokból kiindulva (mozgás, dramatikus helyzetjátékok, rajzolás, festés). Az önreflektálás, öngyógyítás és önvezetés képességeinek támogatása elsődleges, így a terapeuta és páciens hatalmi viszonyaira is kritikai módon reflektálok. Számomra nehezen átlátható esetekben a résztvevőt más szakemberhez irányítom, és szupervízióval dolgozom.

Hatalmi játszmák 1.  – kiscsoportos művészetterápiás műhely

Május 25-26., szombat 10-17h és vasárnap 9.30-13.30

Hatalmi játszmák 2. – kiscsoportos művészetterápiás műhely

Június 22-23. szombat 10-17h és vasárnap 9.30-13.30

Hasonlítunk vagy hasonulunk? – kiscsoportos homeopátiás szerképfestő műhely, nőknek

A homeopátiás szerek alapjait képező növényi, állati, ásványi és a mikroorganizmus létformákat összefüggésbe hozhatjuk az emberi élet jelenségeivel. Bruno Latour, Donna Haraway, Michel Serres és mások a poszthumán létezés humánnal való összefüggéseit filozófiai alapokra helyezték. A homeopátia, mint empirikus terápia, ezt a holisztikus összefüggést az emberi betegségtüneteken keresztül látja megnyilvánulni. Az emberi betegségek során a természeti létezők gyógyszerképi megfelelőit mutatják tüneteink, így hasonlóvá válunk egy nem-emberi, poszthumán létformához. Ezért a gyógyszerképekben az ember pszichés és fizikai megnyilvánulásait az egyes létformák által megnyilvánuló jelenségekben láthatjuk tükröződni.  Aki már kipróbálta a homeopátiás szereket betegségei kezelésében, tapasztalhatta ezek működőképességét.  De vajon hatnak-e úgy is, ha csak beszélünk ezekről, vagy megfestjük őket? Elkerülhető-e a baj, ha kitesszük a gyógyszere képét a szobánkba? Festőműhelyünkben minden alkalommal egyetlen szerképről lesz szó, és annak kiindulását jelentő természeti létező elmélyült megfestéséről.  Ez segítheti az adott szerkép fizikai és lelki tünetekre fókuszáló alapos megértését, érintettségünk és az általa gyógyított jelenségre való hajlamunk felismerését. A festményt kitehetjük a szobánkba, ami segítheti a tünetek elkerüléséért, vagy gyógyulásáért végzett belső munkánkat is.

Műhelyek péntekenként, Pesthidegkúton, természeti környezetben:

9.30 -15 h

Indul:

Május 17., Caulophyllum – indiánasszony gyökér: az oxitocin-hiány gyógyszere.

Következők:

Június 7., Cimicifuga Racemosa – fürtös poloskavész: az elakadó szülés gyógyszere  

június 21.: Ignatia Amara – Szent Ignác baba: a hiányérzet, depresszió, és a gyász gyógyszere

Egyéni művészetterápiás foglalkozások

Első alkalom: közösen készített problématérkép